Trwa przetwarzanie danych

retro.Pewex.pl

Pokaż menu
Szukaj

Żyrandol z PRL-u

Występował w różnych kolorach - żółtym, czerwonym i czarnym. Pamiętam, że jego podstawową funkcją była możliwość regulacji wysokości.
by krzys
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar Anka88
0 0

W pokoju moich rodziców wisi do dziś. Jednak już niedługo dokona swojego żywota, bo zaczyna się sypać a na jego miejsce czeka już coś bardziej nowoczesnego ;)

Odpowiedz
avatar jjs83
0 0

Uwielbiam te żyrandole i posiadam kilka. Mimo licznych wad mają fajny design. Mam taki jak ten czerwony na zdjęciu i prawdopodobnie nawet jest to ten sam egzemplarz - kupiłem rok temu na allegro. Produkowały je zakłady Polam Piła od końca lat 70 do początku 90. Były na 3 (12.Z.700/3R) i 4(12.Z.700/4R) żarówki max 60w. ( w niektórych wersjach 40W) Najczęściej spotykanym kolorem był czarny, ale były także brązowe, czerwone, żółte, pomarańczowe, białe i... granatowe ( mam pojedynczy reflektorek w takim kolorze). Istniała także wersja ze stalowymi odbłyśnikami, lakierowanymi w rózne kolory - była ona najbardziej odporna na temperaturę żarówki ( w oznaczeniu miała druga literę R) , Oraz w całości mlecznym kloszem osłaniającym żarówkę - ta wersja była najmniej solidna, gdyż mleczny plastik szybko odpadał. Powstała także wersja ( o oznaczeniu 720), gdzie każdy reflektorek wyposażony był w wyłącznik w formie białego lub czerwonego przycisku w górnej części. Mechanizmy regulujące wysokość początkowo były sprowadzane z Włoch. Później rozpoczęła się ich krajowa produkcja. Prócz pilskich zakładów tego typu żyrandole o nieco innych formach produkowały zakłądy Polam Gdańsk, Polam Pułtusk, Polam Radom, Zesi Nowe, Cezos Gdynia, Volta Częstochowa, HP Katowice.

Odpowiedz
Udostępnij