Trwa przetwarzanie danych

retro.Pewex.pl

Pokaż menu
Szukaj

Czterej pancerni i pies

Serial telewizyjny w reżyserii Konrada Nałęckiego, według scenariusza Janusza Przymanowskiego na podstawie książki tegoż autora pod tym samym tytułem. Fabuła przedstawia losy załogi czołgu Rudy i psa Szarika podczas II wojny światowej.
by adrian23
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar paciot
0 0

Czterej pancerni w World of Tanks, ciekawe :D

Odpowiedz
avatar lolo05
0 0

@ Piotr Jaroński - z powodu bajzlu w radzieckim systemie stopni wojskowych trudno jest precyzyjnie porównać je z polskimi. Stopień chorążego (praporszczik) zniknął po rewolucji, później były stopnie opisowe a od 1942 wróciły epolety i stare nazwy stopni (ale bez praporszczika bo to był "junkierski" stopień). Najbliższy wówczas odpowiednik starszego sierżanta w wojsku radzieckim to był mładszyj lejtienant. Per analogiam więc, Lejtienant byłby naszym chorążym. Ja wiem, że pomieszanie korpusów ale tak wychodzi. Choć w serialu Olgierd jest jako porucznik. Trzeba przyznać, że Przymanowski bardzo zręcznie ominął wiele historyczno-politycznych raf z polsko-radzieckiej historii (skąd np. wziął się Janek na Syberii? Książka podaje, że "przywędrował" ale po ZSRR nie wędrowało się ot tak :), a Wichura "król kazachstańskich szos" to skąd się w tym Kazachstanie wziął?). Najmniej wiarygodnie w książce brzmi tłumaczenie zatrzymania wojsk radzieckich przed Wisłą, ale film to w ogóle pomija, jak i całą akcje berlingowców, mającą pomóc powstaniu. Dzięki temu "odczyszczeniu" jak również braku bagażu "ideolo" serial nadal jest strawny, choć obiektywnie zakłamuje naszą historię. No ale to wiem teraz, wówczas, w 69 roku, oglądałem go z rozdziawioną japą a na podwórku odgrywaliśmy sceny z filmu. A jak ktoś miał wilczura to obowiązkowo musiał się nazywać Szarik :) Serial nieco różni się od książki. A z Bielawskim - odtwórcą roli sapera Iwana Pawłowa miałem okazję napić się wódki w Moskwie w 1981 roku :)

Odpowiedz

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 13 listopada 2015 o 13:45

avatar Maxim212
0 0

@lolo05: Dodam, że niektóre scenki w filmie były wzięte z rzeczywistości. Np. postrzał w termos z zupą, czy sztuka cywilnego jedzenia (Gustlik goniący jajko). Same, zaś, postacie miały swoje pierwowzory (chociaż nieco inne niż w powieści) w życiu autora. Dla przykładu jednym z pierwszych dowódców Przymanowskiego był Gruzin.

Odpowiedz
Udostępnij